Program zájezdu
Prof. Miroslav Bárta archeolog a známý egyptolog.
Nositel nejvyššího českého vědeckého ocenění Česká hlava působí v Egyptě už více než tři dekády. Kromě egyptologie se zabývá srovnávacím studiem civilizací a je autorem teorie sedmi zákonů vývoje civilizací. V roce 2010 se stal ředitelem výzkumů pyramidového pole v Abúsíru.
Spolu s jeho týmem učinil v Egyptě řadu přelomových objevů – od hrobky mudrce Kairsua přes hrobový komplex hodnostáře Nefera a princezny Šeretnebtej až po nejstarší dochovanou pohřební bárku z 3. dynastie. Zároveň byl prvním, kdo vedl detailní analýzu pyramidových polí v Egyptě pomocí satelitních snímků.
Za svou činnost ve vědě získal mnoho prestižních mezinárodních cen. Je členem předních světových vědeckých organizací včetně The Explorers‘ Club v New Yorku a Americké akademie umění a věd, kde je aktuálně jediným českým zástupcem. V současnosti pracuje na výzkumu jedné z posledních neprozkoumaných egyptských pyramid.
V rámci poznávacího zájezdu navštívíme nejvýznamnější pyramidové pole Egypta zejména z doby Staré říše. Chybět nebude ani trojice nejdůležitějších muzeí se sbírkami z faraonského Egypta. Opravdovou vzácností pak bude unikátní prohlídka uzavřené lokality Abúsír, kde od 60. let minulého století bádají čeští egyptologové.
1. DEN
Odlet z vašeho vybraného letiště do Kahiry, transfer do hotelu, ubytování, večeře, nocleh.
2. DEN GÍZA
Snídaně. Výpravu odstartujeme v Gíze, kterou zdobí patrně nejslavnější pyramidy na celé planetě. Vystavěné byly už před více než 4 000 let pro slavné krále staroegyptské Staré říše. Hlavním místním lákadlem je trojice královských pyramid: Rachefova, Menkaureova a ta vůbec nejvyšší, pyramida Chufuova. Svědectví o slavné staroegyptské civilizaci pak podává i neméně slavná Velká Sfinga, která dodnes dělá vrásky na čele i těm největším mozkům světové archeologie. Nikdo totiž nedokáže určit, který panovník ji nechal vytesat. V průběhu dne oběd v jedné z místních restaurací.
Nahlédneme i do částečně dokončeného Velkého egyptského muzea, jehož sbírky představují výběr toho nejlepšího, co bylo ve starověkém Egyptě vytvořeno – včetně předmětů z hrobky samotného Tutanchamona. Návrat nahotel, večeře, nocleh.
3. DEN SAKKÁRA
Snídaně. Druhý den bude zasvěcený jednomu z hlavních egyptských pohřebišť, pouštní Sakkáře. Právě v Sakkáře stojí pyramidy panovníků 3., 4., 5. a 6. dynastie. Mezi ty nejvýznamnější, které samozřejmě také navštívíme, patří pyramidy panovníků Džosera a Tetiho. Chybět nebudou ani hrobové komplexy nejvýznamnějších velmožů své doby – hodnostáře Tije a Mereruky. Na závěr sestoupíme do hlubokých galerií Serapea, pohřebiště posvátných býků. V průběhu dne oběd v jedné z místních restaurací.
Po přesunu do jižní Sakkáry se zastavíme u nejstarší královské stavby v oblasti, Mastabat Fara'un, které má na rozdíl od staveb v Gíze tvar tzv. mastaby. Svou pyramidu zde postavil také král Džedkare, ve které právě nyní provádí výzkum český tým z Univerzity Karlovy. Návrat nahotel, večeře, nocleh.
4. DEN ABÚSÍR
Snídaně. Abúsír, pohřebiště legendárních slunečních králů, zkoumají už několik desetiletí čeští egyptologové. Oblast je přísně střežená a veřejnosti nepřístupná. Své brány tak otevře pouze pro nás a na jediný den. Prohlédneme si zde pyramidové komplexy panovníků Neferirkarea, Raneferefa, Nyuserrea a zakladatele této pyramidové nekropole, Sahurea. Navštívíme i hrobku vezíta Ptahšepsese, kde před šedesáti lety práce českých egyptologů započala. V průběhu dne oběd v jedné z místních restaurací.
Pouští se poté přesuneme k hrobkám z Pozdní doby, kde si 25 metrů pod zemí prohlédneme neporušenou pohřební komoru a sarkofág kněze Iufaa. Nakonec se zastavíme v tzv. jižním Abúsíru, kde budou otevřeny hrobky se vskutku unikátními reliéfy včetně nejstarší dochované milostné písně na světě. Návrat na hotel, večeře, nocleh.
5. DEN KÁHIRA
Snídaně. Čtvrtý den strávíme v obležení nezměrné kultury a historie. Nová budova Egyptského muzea z roku 1902 totiž doslova praská ve všech. Schraňuje více než 100 000 historických klenotů, které by s lehkostí naplnily hned několik evropských muzeí. V průběhu oběd v jedné z místních restaurací. S množstvím artefaktů ji proto pomohlo Národní muzeum egyptské civilizace, kam se přesunuly staroegyptské mumie králů a královen. Ani tato věhlasná instituce z roku 2017 na našem programu samozřejmě nebude chybět. Navrat na hotel, večeře, nocleh.
6. DEN DAHŠÚR, MEIDÚM
Snídaně. Významná královská nekropole Dahšúr je domovem jedněch z nejstarších, největších a nejlépe zachovaných staroegyptských památek z doby vlády králů Staré a Střední říše. Ve srovnání s Gízou zde navíc potkáte výrazně řidší davy turistů. Mezi nejslavnější zdejší stavby patří Lomená pyramida, která uprostřed stavby mění tvar, a Červená pyramida, které dal jméno vysoký obsah železa v použitém kameni. V průběhu dne oběd v jedné z místních restaurací.
Výpravu zakončíme ve středoegyptské vesnici Meidúm. Právě zde se nachází jedna z nejstarších egyptských pyramid, které se někdy přezdívá „falešná pyramida“ – nejprve totiž byla stupňovitá a až později zahlazená do stávající podoby. V její blízkosti leží i pozoruhodná mastaba a hrstka významných pohřebišť.Návrat na hotel, večeře, nocleh.
7. DEN VOLNÝ DEN
Snídaně. Možnost návštěvy historcikého centra s bazarem Chán al-Chalílí. Individuální volno. Večeře a nocleh na hotelu.
8. DEN
Odlet do cílové destinace.